Posadzki żywiczne są rozwiązaniem polecanym głównie do powierzchni garażowych z większą liczbą miejsc parkingowych (np. do parkingów podziemnych) oraz w przypadku znacznej dbałości o stan posiadanego pojazdu, np. auta zabytkowego lub oldtimera.
Posadzki żywiczne są także coraz częściej wybierane przez właścicieli firm detailingowych, których zadaniem jest doprowadzenie pojazdu do stanu zbliżonego do ideału i jego odpowiednia prezentacja w perfekcyjnej scenerii.
Dzięki dostępności pełnej palety barw (RAL), takie rozwiązanie jest cenione przez osoby oraz instytucje dbające o detale i nieskazitelną czystość, co wzmacnia efekt wizerunkowy danej firmy.
Na posadzki żywiczne warto się także zdecydować w systemach garażowych narażonych na powtarzalne, zwiększone obciążenia mechaniczne podłoża, w których jednocześnie wymagane jest jak najniższe jego zapylenie przy zapewnieniu pełnej odporności powierzchni na ścieranie.
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest pełna dowolność inwestora w wyborze posadzki matowej lub półmatowej, a nawet powierzchni w pełni błyszczącej, co jest uzależnione od celu i przeznaczenia danych miejsca garażowych.
W odróżnieniu od pomieszczeń mieszkalnych, w których dominują kolory pastelowe, do garaży klienci wybierają najczęściej barwy ciemne i bardziej nasycone.
Żywica epoksydowa (używana najczęściej wewnątrz budynków) jest syntetycznym produktem polimerowym, który dzięki odpowiedniemu utwardzeniu jest w pełni wodoszczelny, odporny na zarysowania, wilgoć i mocne chemikalia.
W garażach komercyjnych używana jest co najmniej średniej grubości warstwa posadzki żywicznej, by zagwarantować jej pełne utwardzenie i stabilność - nawet w przypadku większych obciążeń.
Do utwardzenia nowoczesnych podjazdów garażowych na zewnątrz używana jest żywica poliuretanowa, która jest dodatkowo odporna na działanie promieni słonecznych, opady deszczu i śniegu oraz zróżnicowaną temperaturę, uzależnioną od pór roku.
Decydując się na żywiczną posadzkę poliuretanową ma się gwarancję, że taka inwestycja długo utrzyma swoją oryginalną barwę i pierwotne właściwości - niezależnie od upływu czasu.
Podstawową zaletą wszystkich posadzek żywicznych jest brak fug, czyli miejsc gdzie mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia, deszcz, woda i płyny, tworząc siedliska brudu i niekontrolowany rozwój drobnoustrojów.
Dzięki dużej spójności i gęstości posadzek żywicznych, potencjalne zanieczyszczenia pozostają na powierzchni takiego podłoża i można jest usunąć - w 100 procentach i bez najmniejszych problemów.
Należy w tym miejscu podkreślić, iż do wykonania dużych, komercyjnych powierzchni opartych na utwardzonej żywicy zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy z odpowiednim doświadczeniem w ich nakładaniu.
Odpowiednie przygotowanie, a następnie położenie tak grubej warstwy na powierzchni co najmniej kilkudziesięciu (jeśli nie kilkuset lub kilku tysięcy) metrów kwadratowych nie jest łatwym zadaniem i wymaga precyzji oraz profesjonalnej wiedzy. Przy tak dużych inwestycjach wykonawca może zawczasu wskazać inwestorowi potencjalne przeszkody i różne sposoby ich rozwiązania.
Kolejną kwestią jest dostęp wykonawcy do specjalistycznych narzędzi i urządzeń, których do wykonania pojedynczej pracy po prostu nie opłaca się kupować.
W przypadku grubych posadzek wylewanych oraz kwarcowych zdecydowanie warto postawić na doświadczenie i umiejętności profesjonalistów, którzy w sytuacjach awaryjnych są w stanie uratować nasze, niemałe pieniądze.